Polsko-Rosyjska wymiana młodzieży

23 listopad 2018

Trzecia edycja polsko - rosyjskiej wymiany młodzieżowej już za nami. Od kwietnia do października 2018r. w Szkole Podstawowej w Psarach realizowaliśmy kolejną wymianę młodzieżową, na którą pozyskaliśmy środki w ramach konkursów ogłaszanych przez Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie.

W tegorocznej edycji spośród zaproponowanych tematów wybraliśmy „Unikalności małych ojczyzn bogactwem Polski i Rosji” i wzięliśmy udział w konkursie. Wniosek zaopiniowano pozytywnie i przystąpiliśmy do realizacji.

Temat wymiany dawał możliwość poznania i zdobycia wiedzy o środowiskach dla nas najbliższych, które doskonale znamy, kochamy i z których jesteśmy dumni.

Pierwsza część przedsięwzięcia realizowana w Sankt Petersburgu pozwoliła na bliższe poznanie tego, co dla tamtejszych mieszkańców ważne i typowe. Nasza  polska grupa złożona z 12 uczniów, 3 nauczycieli i pana wójta Tomasza Sadłonia, który został oficjalnie zaproszony przez władze administracyjne, mogła wspólnie z naszymi partnerami zachwycać się m.in. rosyjskim baletem - byliśmy w szkole baletowej oraz na przedstawieniu „Jezioro łabędzie”. Oglądaliśmy wspaniałe zabytki architektury sakralnej, podziwialiśmy spektakularne widowisko, jakim jest nocne podnoszenie mostów na rzece Newie. Podczas wizyt w Muzeum Blokady i na Cmentarzu Piskariowskim wysłuchaliśmy niezwykłych opowieści o tragicznej  historii blokady miasta w czasie II wojny światowej. Mieliśmy okazję odwiedzić dwa niezwykłe miejsca: Muzeum Antropologii i Etnografii- Kunstkamera- gdzie można oglądać jedyny w swoim rodzaju gabinet osobliwości oraz  Instytut Literatury Rosyjskiej, gdzie pozyskaliśmy wiele ciekawych informacji o pisarzach i poetach rosyjskich. Ponadto swoistą lekcję sztuki odbyliśmy w Ermitażu – jednym z największych muzeów sztuki i malarstwa na świecie, gdzie mogliśmy z bliska oglądać i podziwiać nadzwyczajne i bezcenne dzieła sztuki.

W ramach wizyty odbyło się oficjalne spotkanie naszej delegacji z władzami rejonu, pod którego zarządem znajduje się partnerska szkoła.

Pobyt w Rosji był niezwykle pouczający. Niewątpliwie pomógł nam choć w części zrozumieć specyfikę miejsca, w którym mogliśmy spędzić niezwykły, cudowny tydzień. Polecamy relację filmową z naszego pobytu     https://youtu.be/cUbBoC0C-vg

We wrześniu grupa rosyjskich dzieci i nauczycieli przybyła do Psar. Z towarzyszeniem pięknej pogody mogliśmy realizować założony wcześniej plan.

My chcieliśmy naszym partnerom pokazać to wszystko, co nas w świecie wyróżnia: urodę i niezwykłość śląskiej kultury i tradycji. W związku z tym odwiedziliśmy nasze wspaniałe Muzeum Śląskie, które zrobiło na rosyjskiej grupie niesamowite wrażenie. Posłuchaliśmy tam śląskich opowieści o górnictwie  i historii tych terenów. Zagraliśmy w grę miejską, poznając w ten sposób Nikiszowiec i pospacerowaliśmy po Giszowcu. Następnie w Muzeum i Parku Etnograficznym w Chorzowie zagłębiliśmy się w tematykę świątecznych i codziennych tradycji śląskich. W Zabrzu nasi goście mieli okazję zwiedzić podziemną trasę turystyczną w Sztolni „Luiza”, gdzie sporo dowiedzieli się o pracy w kopalni. Ten punkt programu bardzo przypadł do gustu naszym niedowidzącym gościom z Sankt Petersburga i trzeba powiedzieć, że z pomocą naszych uczniów świetnie sobie pod ziemią radzili. Wizyta w Koszęcinie dała okazję do poznania śląskich tańców, muzyki i strojów regionalnych. Zresztą obie grupy miały przyjemność uczenia się tańców śląskich podczas warsztatów w siedzibie naszego narodowego zespołu „Śląsk” oraz w szkole pod kierownictwem tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca „Silesianie”. Na koniec pochwaliliśmy się urokliwym parkiem i zamkiem w Ogrodzieńcu oraz niewątpliwą unikalnością, jaką jest Pustynia Błędowska. Jeden dzień rosyjskie dzieci spędzały z rodzinami goszczącymi.

Wizyta Rosjan w Psarach zakończyła się piękną biesiadą śląską przygotowaną przez rodziny goszczące. Były podziękowania, wzruszenia, śpiewy i tańce. Pan wójt obdarował wszystkich gości prezentami, które, mamy nadzieję, będą przez długi czas przypominały im o pobycie w Psarach. Ta część wymiany – pobyt w Polsce oczami naszych partnerów można zobaczyć https://youtu.be/y5wacZZhdkc

Wymiana zaowocowała nie tylko bliższym poznaniem naszych małych ojczyzn oraz nabyciem konkretnej wiedzy czy umiejętności. Dała coś więcej: przyczyniła się do zbudowania pięknych relacji, przełamania stereotypów i barier, zmobilizowała do komunikowania się w języku obcym. Temat wymiany przypomniał nam wszystkim, że nasze małe ojczyzny, na co dzień zwyczajne i powszednie, często kryją w sobie skarby i osobliwości, którymi możemy się chwalić i których możemy być dumni.

 Wizyta w Petersburgu  galeria

Wizyta w Polsce galeria