Spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem

27 październik 2021

26 października 2021 roku w Gminnej Bibliotece w Psarach odbyło się spotkanie z Marcinem Koziołem - pisarzem wielu ciekawych książek dla dzieci i młodzieży, autorem lektury uzupełniającej dla klas 4-6 szkoły podstawowej.

Na spotkania autorskie z pisarzem zostały zaproszone dzieci ze Szkoły Podstawowej w Psarach, które licznie przybyły wraz ze swoimi nauczycielami.

Pierwsze spotkanie, dla młodszych dzieci, było poświęcone Wombatowi Maksymilianowi i jego przygodom. Dzieci dokładnie poznały głównego bohatera książki, który jest przedstawicielem tego mało znanego gatunku. Dowiedziały się, gdzie zamieszkuje i jak żyje. Pan Marcin opowiadał także o podróżach, geografii i kulturze niezwykłego królestwa w Himalajach, jakim jest Bhutan, a także sąsiedniego Nepalu. Co ważne i ciekawe dla dzieci to to, że każda z książek o Wombacie jest interaktywna – w środku ukryte są bowiem łapki, a zeskanowanie tak oznaczonych zdjęć telefonem lub przepisanie kodu na stronie www pozwala przenieść się do miejsca akcji lub zobaczyć uzupełniające materiały multimedialne.

Natomiast podczas multimedialnej lekcji dla klas starszych uczniowie w błyskawicznym tempie poznali historię komputera (pomysłodawców, twórców sprzętu i oprogramowania, akcesoria), a niektórzy uczestnicy mieli możliwość zagrania w prostą grę co nie było łatwe. Uczniowie czynnie brali udział w spotkaniu, z zainteresowaniem słuchali prezentacji pisarza. Poznali, zobaczyli i dotknęli różnorodnych czytników np. kaset magnetofonowych, kart perforowanych i jednych z pierwszych „małych” komputerów. Na koniec odbyła się krótka  rozmowa o komputerach przyszłości, jakie są prognozy oraz ciekawostki techniczne pojawiające się na rynku zagranicznym.

Uczniowie buli bardzo zainteresowani tematem i zaangażowani w dyskusję z autorem.
Po spotkaniu można było nabyć ulubione książki z dedykacją samego autora, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.