"Szkoła pamięta"

25 październik 2019

W roku szkolnym 2019/2020 Szkoła Podstawowa w Psarach przystąpiła do realizacji akcji pt. „Szkoła pamięta”, której inicjatorem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.

Realizując założenia tej jakże szczytnej inicjatywy, przeprowadzono na terenie szkoły szereg różnych działań.

Uczniowie mieli okazję zajrzeć do wnętrza „Kufra Dziedzictwa Narodowego” i poznać przedmioty użytku codziennego, pochodzące z poprzedniego stulecia. Z pomocą nauczyciela tworzyli Kartę Inwentarzową Zabytku Ruchomego. Poznawali ginące i nieistniejące już zawody.  Mieli okazję zapoznać się z historyczną już dokumentacją, pochodzącą z okresu II wojny światowej i nie tylko (nadanie tytułu Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari, świadectwo podchorążego rezerwy z 1933 r., Legitymacja Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, oświadczenie świadka Ruchu Oporu i wiele innych). Odczytane zostały również wspomnienia byłego więźnia obozu koncentracyjnego.

25 października uczniowie klas młodszych poznawali sylwetkę lokalnego bohatera i światowej sławy tenora – Jana Kiepury. Mieli również okazję poznać innych lokalnych bohaterów w Kąciku Historycznej Informacji. Natomiast uczniowie klas starszych pod opieką pani dyrektor udali się na cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobach nauczycieli.

 

 

Zapraszamy do galerii