I MOBILNOŚĆ W POLSCE KA219 VOLUNTEER

ERASMUS+ "We want to volunteer to make the world a better place."

PIERWSZE SPOTKANIE SZKÓŁ PARTNERSKICH 

Pierwsze spotkanie szkół partnerskich w ramach projektu Erasmus+ "We want to volunteer to make the world a better place" odbyło się w Polsce, w Gimnazjum w Psarach, w dniach 8-14.12.2016r. Mieliśmy zaszczyt gościć 8 nauczycieli i 18 uczniów z Finlandii, Łotwy, Hiszpanii i Włoch. Na okres trzech dni dołączył do nas również koordynator ze szkoły czeskiej.  Program był bogaty w wydarzenia.  Goście, wraz z polskimi uczestnikami projektu, wzięli udział w warsztatach, w wyniku których powstały ceramiczne miseczki i doniczki, "portret mojego gościa" oraz "portret mojego gospodarza," a także  ekologiczne maskotki, z których drogą głosowania, wybrano maskotkę projektu.  Odbyły się liczne wycieczki: do Krakowa (zwiedzanie Reprezentacyjnych Komnat Królewskich na Wawelu, Sukiennic, spacer wzdłuż Wisły), do Wieliczki (zwiedzanie kopalni soli), do Katowic (Muzeum Ślaskie, Nikiszowiec, Spodek, Rynek Główny) oraz do Auschwitz.  Nasi goście zostali bardzo ciepło przyjęci  przez lokalne władze w Urzędzie Gminy Psary i byli po wielkim wrażeniem ilości projektów realizowanych oraz zaplanowanych do realizacji przez gminę. 

Nasi uczniowie przedstawili trzy prezentacje w języku angielskim: "Mój kraj, moje miasto, moja szkoła", "System edukacyjny w Polsce" oraz "Nasz wolontariat."  Wygłosili również  seminarium  oraz rozdali broszury  dotyczące tematu  uzależnień behawioralnych. W trakcie spotkania odbyły się trzy lekcje języka polskiego, podczas których polscy wolontariusze uczyli gości z zagranicy podstawowych wyrażeń w języku polskim, takich jak "Mam na imię", "Jak się masz", "Cześć" - okazało się, że nauka języka polskiego to nie lada wyzwanie! Nasi uczniowie, tymczasem, poczynili ogromne postępy w nauce języka angielskiego - by zawrzeć nowe,  międzynarodowe przyjaźnie, musieli posługiwać się językiem angielskim niemal przez cały czas, i co więcej, posługują się nim nadal, gdyż dzięki  internetowi, przyjaźnie rozwijają się dalej.

Naszym gościom z zagranicy bardzo spodobała się nasza szkolna mikołajkowa akademia oraz świąteczna atmosfera na Rynku w Krakowie. Powodu do wzruszeń dostarczyła im wizyta w Domu Dziecka w Sarnowie, gdzie udali się z licznymi, ręcznie wykonanymi  zabawkami oraz regionalnymi słodyczami.  Byli również pod wielkim wrażeniem rodzin goszczących. Wielokrotnie powtarzali nam, że czuli się w swoich polskich rodzinach wspaniale, jak w domu, zaopiekowani pod każdym względem. Realizowanie projektu kosztuje nasz szkolny zespół projektowy dużo sił i czasu, ale nic nie zrobilibyśmy, gdyby nasi uczniowie i ich rodziny nie otworzyli swoich domów i serc na przyjęcie obcych dzieci z zagranicy. Dlatego przede wszystkim dziękujemy  naszym wspaniałym uczniom i ich rodzinom za ich otwartość, odwagę, cierpliwość i praktycznie okazaną miłość. Życzymy, by nowe przyjaźnie przetrwały całe życie!